Bravo sana Yıldız! Eski milli sporcudan örnek davranış #ankara

Ankara’da yaşayan evli bir kız çocuğu annesi Türkiye Tekerlekli Sandalye Kadın Basketbol A Milli Takımı eski oyuncusu Yıldız Kartal, 8 aylıkken omuriliğindeki tümör nedeniyle bedensel engelli olarak hayatına devam etmek zorunda kaldı. Buna rağmen yılmadı, çalıştı çabaladı ve hayali olan üniversiteyi bitirdi. Levent Kartal ile hayatını birleştirdi, Esila adında bir kız çocuğu sahibi oldu. Sporu bıraktıktan sonra bir sivil toplum kuruluşunun insan kaynakları departmanında çalışan Kartal, akşam mesai bitiminden sonra üzerine nakış uygulayabileceği ve tasarımını yaptığı tişört, sweatshirt, pano, cüzdan, çanta, önlük gibi özel çalışmalarını ‘Estrelladizayn’ isimli Instagram hesabı üzerinden satmaya başladı. Şampiyon sporcu elde ettiği gelirle yüzlerce engelliye protez bacak, tekerlekli sandalye alarak hayatlarını değiştirdi. Kahramanmaraş depreminde Hatay’da yakınlarını kaybeden, çok sayıda yakını evsiz kalan Kartal, elde ettiği geliri depremzedelere bağışlama kararı aldı. SABAH’a konuşan Kartal, “Uzun yıllardır nakış çalışmalarımı satarak engellilerin hayatına dokunmaya çalıştım. Elde ettiğim gelirle özel gereksinimle bireylerin ihtiyaçlarını karşıladım. 11 ildeki yıkıcı depreme herkes gibi ben de çok üzüldüm. Benim de akrabalarım depremde hayatını kaybetti. Çok sayıda akrabamın evi ve işyeri yıkıldı. Babamların ve amcamların da evi yıkıldı. Kimsenin kalacak evi yok. Ben de bu süreçte barınma, zorunlu ihtiyaçlar konusunda destek olmak için ilk olarak elimde hazır olan ürünlerimi satışa çıkardım. Şimdi de siparişleri alıyorum. ‘Estrelladizayn’ isimli Instagram hesabı üzerinden satmaya başladım. Elde ettiğim gelirle hem akrabalarıma hem de depremzedelere destek olacağım” diye konuştu.

Türkiye Tekerlekli Sandalye Kadın Basketbol A Milli Takımı eski oyuncusu Yıldız Kartal (39), sporu bıraktıktan sonra hayatını engellilere adamıştı. Şampiyon sporcu, akşam mesai bitiminden sonra ve hafta sonları evinde hazırladığı dikiş ve nakış çalışmalarından elde ettiği gelirle yüzlerce engellinin hayatını değiştirmiş, kimine protez bacak kimine tekerlekli sandalye hediye etmişti. Ankara’da yaşayan evli bir kız çocuğu annesi Kartal, 8 aylıkken omuriliğindeki tümör nedeniyle bedensel engelli olarak hayatına devam etmek zorunda kaldı. Buna rağmen yılmadı, çalıştı çabaladı ve hayali olan üniversiteyi bitirdi. Levent Kartal ile hayatını birleştirdi, Esila adında bir kız çocuğu sahibi oldu. Sporu bıraktıktan sonra bir sivil toplum kuruluşunun insan kaynakları departmanında çalışan Kartal, üzerine nakış uygulayabileceği ve tasarımını yaptığı tişört, sweatshirt, pano, cüzdan, çanta, önlük gibi özel çalışmalarını ‘Estrelladizayn’ isimli Instagram hesabı üzerinden satmaya başladı. Buradan elde ettiği gelirle yüzlerce engelliye tekerlekli sandalye, protez bacak gibi özel gereksinimlerini yıllardır karşılayan Kartal, şimdi de gelirini depremzedelere bağışlama kararı aldı. Hatay’da bir çok yakının evi işyeri yıkıldı, bazı yakınları ise hayatını kaybetti. Depremin acısını derinden yaşayan Kartal, bu nedenle elde ettiği geliri hem mağduriyet yaşayan akrabalarına ve depremzedelere bağışlayarak bir nebze olsun destek olma kararı aldı.

ÇOK SAYIDA AKRABAMIN EVİ İŞYERİ YIKILDI

SABAH’a konuşan Kartal, “Uzun yıllardır nakış çalışmalarımı satarak engellilerin hayatına dokunmaya çalıştım. Elde ettiğim gelirle özel gereksinimle bireylerin ihtiyaçlarını karşıladım. 11 ildeki yıkıcı depreme herkes gibi ben de çok üzüldüm. Benim de akrabalarım depremde hayatını kaybetti. Çok sayıda akrabamın evi ve işyeri yıkıldı. Babamların ve amcamların da evi yıkıldı. Kimsenin kalacak evi yok. Ben de bu süreçte barınma, zorunlu ihtiyaçlar konusunda destek olmak için ilk olarak elimde hazır olan ürünlerimi satışa çıkardım. Şimdi de siparişleri alıyorum. ‘Estrelladizayn’ isimli Instagram hesabı üzerinden satmaya başladım. Elde ettiğim gelirle hem akrabalarıma hem de depremzedelere destek olacağım” diye konuştu.

ENGELİLLER HER ŞEYİ BAŞARABİLİR

14 yıl milli takımda yer aldığını ve Türkiye şampiyonluklarım olduğunu anlatan Kartal, “Sevgi evlerinde engelli eğitmen olarak el sanatları öğrettim. Engelli bireylerin sadece bakıma muhtaç olmadığını göstermek istedim. Engellilerin istediği zaman her şeyi başarabildiğini kanıtlamak istedim. Yaptığım çalışmalar için sergiler düzenledim. Bir tekerlekli sandalye için düzenlediğim sergide 14 tekerlekli sandalye aldım. Sonrasında devamı geldi. Ankara’da şuan 850 engellinin kaldığı merkezin tüm tekerlekli sandalye ihtiyaçlarını karşıladım ve bugünlere geldim” dedi. Dikiş nakış makinesi kullanabilmenin hayali olduğunu söyleyen Kartal, “Ancak bedensel engelli olduğum için fiziken mümkün değildi. Teknoloji gelişince bilgisayarlı dikiş nakış makineleri çıktı. Pandemi sürecinde sergi açamayınca bu makineden aldım. Bu süreçte elde ettiğim gelirle çok sayıda engelli kardeşimizin ihtiyacını karşıladım. Şimdi de depremzedelere destek olmak istiyorum” dedi


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaklaşan Etkinlikler

Firma Ekle

Firma Ekle
Firma Ekle