İZDEDA’dan Ankara mesaisi raporu! Müjdeler art arda geldi #ankara

İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği İZDEDA Başkanı Haydar Özkan, Başkan Yardımcısı Bilal Çoban ve Sayman Cüneyt Yılmaz, 3 gün sürecek Ankara çıkarmasının ilk gününde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Mekansal Planlama bürokratlarıyla bir araya geldi.

PROJE ALANINA EŞİT ÖDEME

Yapılan görüşmede proje alanındaki hak sahiplerinin bazılarının 7269 sayılı kanuna kimilerinin ise 6336 sayılı kanuna tabi tutularak kullandıkları krediden oluşan farklılıklar masaya yatırıldı. 7269 sayılı kanuna göre kredi kullananlar 20 yıl vadeli 0 faizli kredi kullanırken 7269 sayılı kanuna göre kredi kullananlar için 20 yıl vadeli TEFE TÜFE’ye göre faiz oranı belirlenmişti. Yapılan görüşmenin ardından 2 grupta yer alan vatandaşlar için ödemelerin birbirine yaklaştırılacağı ve 7269 sayılı kanun kapsamında kalan hak sahiplerinin de 0 faiz oranına yakın bir sistemle ödeme yapacaklarına ilişkin çalışmaların başlatıldığı aktarıldı.

KREDİ BAŞVURUSUNU KAÇIRANLAR İÇİN EK SÜRE

Kentsel Planlama Müdürlüğü’ndeki ikinci konu ise; bina yıkımlarının ardından 1 yıl içinde kredi başvurusu yapmayanların haklarına yönelik oldu. İZDEDA heyeti, hakkını kaybedenler için ek süre talebinde bulunduğu, Bakanlık bürokratlarının ise bu durumda olan depremzedelerin sayısını istediği belirtildi. İZDEDA heyeti İzmir’e döndükten sonra sayıyı belirlemeye yönelik çalışma yapılacak.

REZERV ALAN İKİNCİ ETAP TESLİMLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

İZDEDA heyetinin Bayraklı rezerv alanda ikinci etap teslimlerin ne zaman yapılacağına ilişkin de görüşme yaptığı ancak henüz net bir tarih belirlenemediği, TOKİ’den AFAD’a teslim edileceği, ardından dağıtım yapılacağı öğrenildi.

PROJE ALANINDAKİ 26 DEPREMZEDEYE MÜJDE

Ayrıca proje alanı içinde olup da yapılan konut sayısı yetmediği için kurada açıkta kalan 26 depremzedenin durumu da görüşüldü. Bakanlık tarafından 26 depremzede için çözümün netleştiği ve yakın tarihte paylaşılacağı belirtildi.

BAKAN KURUM’LA GÖRÜŞECEKLER

İZDEDA heyeti bugün de AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ ve İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya ile birlikte Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’la toplantı yapacak.

Yerel Haberler kategorisinde bulunan hiçbir habere herhangi bir editoryal müdahalede bulunulmamıştır. Anadolu Ajansı, İhlas Haber Ajansı, Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan tüm İzmir Haberleri, otomatik olarak servis edildiği şekilde bu sayfada yer almaktadır. İzmir Haberleri bölümünde yer alan haberlerin tamamının hukuki muhatabı haberi servis eden ajanslardır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaklaşan Etkinlikler

Firma Ekle

Firma Ekle
Firma Ekle